Урок української мови у 9 класі на тему: «Безсполучникове складне речення і синонімічні конструкції», який підготувала і провела вчитель української мови і літератури Немченко Оксана Володимирівна.
19.04.2013 року у Ромоданівській ЗОШ I-III ступенів відбувся семінар з української мови та літератури, де були присутні вчителі творчої групи Миргородського району та методист районного відділу освіти Бруцька Лариса Миколаївна.
Семінар розпочався відкритим уроком «Безсполучникове складне речення і синонімічні конструкції» у 9 класі . Епіграфом уроку – проекту були рядочки, взяті із поезії П.Воронька:
З хлібом у нас зустрічають гостей,
Хліб на весіллях цвіте в короваї.
І кращих немає на світі вістей,
Ніж – хліб уродився у рідному краї .
На початку уроку було порушене проблемне питання , над яким діти працювали заздалегідь. Завершуючи проект: «Безсполучникове складне речення», діти писали твори на тему: «Віддаю хлібові шану – найсвятіший – бо хліб на землі» , в яких використали вивчені складні речення .
Потім діти працювали в групах по етапах:
прес-конференція ( у формі опитування пригадали особливості складного речення ); дослідження – трансформація ( визначали тип речень і перебудовували їх у безсполучникові );
лінгвістичне спостереження ( діти читали текст «Від молодого до молодої коровай шлеться», доводили його приналежність до науково-популярного стилю, знаходили в тексті безсполучникове складне речення, перебудовували на синонімічне );
синтаксичне конструювання ( будували речення різних видів зв’язку ).
Готуючись до атестації, діти писали словниковий диктант – взаємоперевірку, а також редагували текст, повторюючи основні пунктограми у безсполучниковому складному реченні.
І, як підсумок уроку, був захист проектів, де діти читали прекрасні твори «Віддаю хлібові шану – найсвятіший – бо хліб на землі», написані заздалегідь групами, у яких використали складні синтаксичні конструкції, а також підібрали цікавий ілюстративний матеріал, що прославляв хліборобську працю, виражав шану і повагу хлібові .
Найкраще працювали у групах такі учні: Мірошніченко Вадим, Сірик Олена, Токміленко Наталія, Чех Анастасія.
Вдало захистили свій проект кожна група учасників уроку ( їх було три), але відзначена -перша група і її капітан – Сірик Олена, яка не тільки зачитала учням та гостям вдало написаний твір і представила вдало підібраний ілюстрований матеріал, а й аргументувала вибір безсполучникових речень для яскравого вираження смислових відношень у творі.
Але боротьба є боротьбою, і як у кожній грі перемога дістається сильнішому, тому учасники першої групи у цих змаганнях були кращими.
Отримавши домашнє завдання та високі оцінки за роботу, діти поспішили на наступний урок, а учасники семінару були запрошені на свято – зустріч з поетами Ромодану «Поетичний вернісаж».